Copyright 2024 - Reparo spol. s r.o.

prospekt GDZGE DEU

prospekt GDZGE ENG

prospekt HDN DEU

prospekt HDN ENG

Rámová pila, mnohdy označovaná za překonanou technologii, má v současné době kotoučových, pásovkových a agregátních technologií stále své důležité místo v pilařském průmyslu.

Prvním zásadním parametrem je způsob, jakým je zajištěn správný předklon pil. Při určité posuvové rychlosti je nutno zajistit takový předklon pil, aby při zpětném zdvihu nedocházelo k řezání hřbetem. Řezání hřbetem má za následek nejen velkou energetickou náročnost, ale především rychlé vyhřátí a otupení nástroje a nekvalitní řez. Nutností je tedy automatické hydraulické přestavování předklonu závěsu v závislosti na posuvové rychlosti. Toto zařízení je standardním vybavením všech rámových pil EWD, umožňující podstatné zvýšení výkonu rámové pily při současném zlepšení povrchu řeziva i trvanlivosti nástrojů. Takto konstruované stroje dosahují posuvových rychlostí 10 - 12 m/min.

Nejmodernější řešení je firmou EWD patentovaný kmitavý rám, který se montuje do rámových pil EWD řady GDZ a LSH. Jde o kombinaci hydraulického plynulého přestavení předklonu a kmitavého uložení spodního vedení rámu. Tímto se dociluje takřka ideálního řezu při naprosto bezpečném zpětném zdvihu. Princip spočívá v tom, že spodní vedení rámu se ve spodní úvrati přesune zpět ve směru posuvu a v horní úvrati se vrátí do původní polohy .

Ve spojení s technikou stelitování nástrojů, www.iseli-swiss.com, která zabezpečí dostatečnou trvanlivost ostří, je možno dosáhnout významných časových úspor a nasadit rámovou pilu i v oblasti výroby stavebního řeziva.

V České republice je typ EWD GDZ GE instalován na pile ŠLP v Kostelci nad Černými lesy nebo na pile ve Slavonicích, v Rakousku a Německu existují desítky instalací.