Copyright 2024 - Reparo spol. s r.o.

prospekt BBS 1600/1800 & EW2 DEU

prospekt BBS 1600/1800 & EW2 ENG

Používá se jako hlavní pořezový stroj pro zpracování silné a přesílené kulatiny. Žádná jiná pilařská technika neposkytuje tolik flexibility jako právě kmenová pásová pila. Existuje celá řada provedení kmenové pásové pily: jako vertikální s jednosměrným nebo obousměrným řezem, jako nakloněná o 17 stupňů od vertikály, také s jednosměrným nebo obousměrným řezem. Pro zvýšení výkonu je možné svislou kmenovou pásovou pilu dodat jako dvojitou, tzv. tandemovou, rovněž s jednosměrným nebo obousměrným řezem. Pro zvýšení výkonu lze předřadit před kmenovou pásovou pilu frézovací hlavu k odfrézování krajiny. Výhodou kmenové pásové pily je jednak možnost individuálního pořezu s ohledem na kvalitu kulatiny, dále pak vysoká flexibilita pořezových obrazců.

Kmenová pásová pila se používá k pořezu jak jehličnaté, tak listnaté kulatiny. Výhodou kmenové pásové pily EWD je automatický systém dopínání pilového pásu s reakční dobou 0,2 sec. Kmenovou pásovou pilu lze doplnit magnetickými vodítky, která výrazně zvyšují přesnost řezu. Výkon kmenové pásové pily bývá 30.000 až 60.000 m3/rok.

S vývojem nových technologií pro přípravu a ošetření nástrojů, jako je např. stelitování a automatické rovnání a válcování pilových pásů (viz Ošetření nástrojů – ISELI  odkaz), je péče o nástroje velmi snadná. Přesnost řezu je i při vysokém výkonu velice dobrá, více méně srovnatelná s přesností řezu na kotoučových pilách. Posuvová rychlost přitom může být až 120 m/min.

Kmenovou pásovou pilu EWD užívají v České republice Lesy České republiky s.p., LST Trhanov a.s., Dřevovýroba Štipčák s.r.o., Kloboucká lesní s.r.o., Javořice a.s. V Evropě existují desítky instalací, mimo jiné například u firmy: Lädrach, Hasslacher, Resch, Lüffe-Back, Drevopal, Kantorex, Sägewerk Schiller a další.